Zagrożenia zdrowotne
Komputer jest urządzeniem technicznym, które ułatwia człowiekowi życie, wspomaga jego edukację i pracę. Jednakże, tak jak każda praca, tak samo i praca z komputerem niesie za sobą różnego typu niebezpieczeństwa. Mimo tego faktu współczesne społeczeństwo jest niejako skazane na komputer.
Już od najmłodszych lat dzieci mają kontakt z komputerem, w domu, w szkole, u kolegów. Jest on traktowany jak najlepsza zabawka, ale i jako źródło wiedzy. Dzieci często spędzają przy komputerze wiele godzin, nie zdając sobie sprawy ze szkodliwego wpływu komputera na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. Również rodzice często nie są świadomi tych zagrożeń
Zagrożenia:
Psychiczne:
uzależnienie
depresja
epilepsja ( tzw. padaczka)
uczucie zmęczenia
fobie
Fizyczne:
bóle głowy
bólów mięśniowo-szkieletowych okolic szyi, barków i plecówuzależnienie
depresja
epilepsja ( tzw. padaczka)
uczucie zmęczenia
fobie
Fizyczne:
bóle głowy
skrzywienia bocznego kręgosłupa
pogłębionej kifozy piersiowej (tzw. garb)
Żeby uniknąć wyżej wymienionych konsekwencji należy pamiętać aby nie korzystać z komputera przez cały dzień. Najwięcej 2-3 godziny dziennie. Co godzinę powinniśmy zrobić przerwę, przynajmniej 15 minutową. Powinniśmy także pamiętać o higienie pracy przy komputerze.
Utrata danych
Gdy korzystamy z komputera, jesteśmy także narażeni na to że utracimy, to co się na nim znajduje wszystkie dane jakie mamy na dysku. Dzieje się tak m.i przez wirusy czyli złośliwe oprogramowanie, które może zainfekować nasz komputer zupełnie nieświadomie. Wirusem możemy się "zarazić" pobierając chociażby piosenkę z internetu.
a) Wirusy-program stworzony do niszczenia bądź uszkadzania danych, zakłócania pracy komputera, powodowania jego niecodziennych, nieprzewidywalnych zachowań. Wirus komputerowy ma możliwość produkowania swych kopii w innym programie, przy jednoczesnej zmianie kodu tego programu.
d) Konie trojańskie to programy komputerowe, które wydają się użyteczne, ale w istocie stanowią zagrożenie bezpieczeństwa i powodują wiele zniszczeń.
e) Bomba logiczna – złośliwe oprogramowanie powodujące szkody po spełnieniu określonych warunków.
Przykładowe warunki zaktywizowania bomby logicznej:- określona data/godzina/dzień tygodnia
- utworzenie/usunięcie danego pliku
- uruchomienie programu
- zalogowanie się danego użytkownika
- połączenie z internetem
- dana liczba uruchomień programu
- ilości danych
f) Sniffer - program komputerowy lub urządzenie, którego zadaniem jest przechwytywanie i ewentualnie analizowanie danych przepływających w sieci.
g)Makrowirusy- uruchamiają się tak samo jak zwykłe makra, a więc w środowisku innego programu (najczęściej któregoś z pakietu Microsoft Office - ze względu na jego popularność). Do replikowania się makrowirusy wykorzystują języki makr zawarte w zarażanym środowisku. Atakują nie pliki wykonywalne, lecz pliki zawierające definicje makr.
h)Spyware-oprogramowanie szpiegujące programy komputerowe, których celem jest gromadzenie informacji o użytkowniku, a także ich przesyłanie bez jego wiedzy innym osobom.
Programy te gromadzą informacje o użytkowniku i wysyłają je często
bez jego wiedzy i zgody autorowi programu. Do takich informacji należeć
mogą:- adresy www stron internetowych odwiedzanych przez użytkownika
- dane osobowe
- numery kart płatniczych
- hasła
- zainteresowania użytkownika (np. na podstawie wpisywanych słów w oknie wyszukiwarki)
- adresy poczty elektronicznej
- archiwum
i) rootkit - opiera się na maskowaniu obecności pewnych uruchomionych programów lub procesów systemowych (z reguły służących hackerowi do administrowania zaatakowanym systemem). Rootkit zostaje wkompilowany (w wypadku zainfekowanej instalacji) lub wstrzyknięty w istotne procedury systemowe, z reguły jest trudny do wykrycia z racji tego, że nie występuje jako osobna aplikacja. Zainstalowanie rootkita jest najczęściej ostatnim krokiem po włamaniu do systemu, w którym prowadzona będzie ukryta kradzież danych lub infiltracja.
Profilaktyka antywirusowa
Najlepszą metodą ustrzeżenia się przed wirusami jest ochrona prewencyjna, która opiera się na domyślnym odrzucaniu wszystkich plików, które docierają do naszego komputera. Niekiedy nawet pliki od zaufanych osób mogą zawierać wirusy, a osoby te mogą o tym po prostu nie wiedzieć. Ważnym elementem działań zapobiegawczych jest regularne tworzenie kopii awaryjnych dla najważniejszych plików, programów bądź dokumentów. Trzeba również regularnie tworzyć kopie zapasowe danych. W przypadku zainfekowania komputera nie należy od razu w panice formatować dysku twardego. Co więcej, wykonanie formatowania dysku wcale nie oznacza pozbycia się niektórych wirusów z systemu.Punkt przywracania, kopia zapasowa
Punkt
przywracania reprezentuje zapisany stan plików systemowych komputera.
Przy użyciu punktu przywracania można przywrócić pliki systemowe
komputera do stanu z wcześniejszej momentu. Punkty przywracania są
tworzone automatycznie przez funkcję Przywracanie systemu co tydzień
oraz gdy funkcja Przywracanie systemu wykryje początek zmiany na
komputerze, na przykład podczas instalowania programu lub sterownika.
Funkcja
Przywracanie systemu może używać także kopii zapasowych obrazu systemu
zapisanych na dysku twardym, podobnie jak ma to miejsce z punktami
przywracania tworzonymi przez funkcję ochrony systemu. Funkcja
Przywracanie systemu nie wywiera wpływu na pliki danych, mimo że kopie
zapasowe obrazu systemu zawierają zarówno pliki systemowe, jak i pliki
danych osobistych użytkownika.
Oprogramowanie antywirusowe:
Aby chronić nasz komputer przed wirusami, należy mieć zainstalowane
oprogramowanie antywirusowe, które sprawnie wykryje wirusy, zablokuje
zakażone wirusem pliki i skutecznie ochroni nasz komputer przed
niechcianym oprogramowaniem.
Najpopularniejsze programy antywirusowe to:
Avast- to program antywirusowy zaprojektowany specjalnie dla maszyn z systemem operacyjnym Mac OS X. Program opiera się na centralnym skanowaniu przed wirusami, zawiera skaner mailu oraz umożliwia skanowanie na żądanie i skanowanie na dostęp, przy pomocy prostego interfejsu użytkownika. Choć program zaprojektowany został dla użytkowników indywidualnych i jego cena temu odpowiada, jego wydajność zbliża się do wydajności programu zaprojektowanego.
Avira -jest jednym z
najpopularniejszych darmowych (do zastosowań domowych) program
antywirusowy, potrafiący skutecznie chronić komputer przed takimi
zagrożeniami jak wirusy, robaki, konie trojańskie czy komponenty
szpiegowskie.
Zapora sieciowa - firewall
Zapora to oprogramowanie lub urządzenie sprawdzające informacje pochodzące z Internetu lub sieci. Zapora blokuje te informacje lub zezwala na ich przesłanie do komputera w zależności od ustawień.
Zapora może uniemożliwić uzyskanie dostępu do komputera przez hakerów lub złośliwe oprogramowanie (takie jak robaki) za pośrednictwem sieci lub Internetu. Zapora może też pomóc w uniemożliwieniu komputerowi wysyłania złośliwego oprogramowania do innych komputerów.
Usuwanie adware: AdwCleaner.pl
sposób całkowicie niezależny od powyższego adware może oznaczać również programy.które bez zgody odbiorcy (w przypadku licencji zgoda następuje w zamian za bezpłatne udostępnienie), w sposób utrudniający obsługę komputera, wyświetlają niechciane reklamy.
Moim zdaniem bardzo fajnie opisany problem. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuńBardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńNa pewno jest to coś ważnego i muszę przyznać, że w sumie praca przy komputerze staje się coraz bardziej bezpieczna. Ja również polecam każdemu przeczytanie wpisu https://www.connecto.pl/oprogramowanie-dla-produkcji/ gdzie ciekawie opisano najlepsze oprogramowanie dla produkcji.
OdpowiedzUsuń